دات نت نیوک
X

مدرس رفتار سازمانی 

منظور از مدیریت رفتار سازمانی چیست؟
مدیریت رفتار سازمانی یا Organizational Behavior یکی از درس‌های پایه مدیریت است که سالهاست تقریباً در کلیه دوره‌های مدیریتی در سراسر جهان، آموزش داده می‌شود.

می‌توان با اطمینان گفت که کمتر جایی می‌توانید یک طرح دوره MBA بیابید که درس رفتار سازمانی در سرفصل‌های آن پیش‌بینی نشده باشد.

کتاب مدیریت رفتار سازمانی استیفن رابینز

کتاب‌های بسیار متنوعی با عنوان مدیریت رفتار سازمانی نوشته شده‌اند و در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش مدیریت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما بی‌تردید شناخته‌شده‌ترین کتاب در میان آنها، کتاب مدیریت رفتار سازمانی استیفن رابینز است.

ما هم در متمم اگر چه به سراغ کتاب‌ها و منابع مختلف می‌رویم، اما محور اصلی بحث‌مان را بر الگو و چارچوبی که رابینز تعریف کرده بنا می‌کنیم.

مدرس رفتار سازمانی 

آیا می‌توان مدیریت رفتار سازمانی را یک علم دانست؟
اگر چه راحت نمی‌توان به چنین سوالی جواب داد، اما اگر بخواهیم کمی راحت برخورد کنیم، باید بگوییم که نه! مدیریت رفتار سازمانی یک علم مستقل نیست.

به معنایی که فیزیک و شیمی و روانشناسی و جامعه شناسی و فلسفه و مهندسی الکترونیک علم هستند، نمی‌توان مدیریت رفتار سازمانی را یک علم در نظر گرفت. اکثر رشته‌های علمی، از رشته‌های دیگر مطالب و یافته‌های مختلف را قرض می‌گیرند و مورد استفاده قرار می‌دهند. اما معمولاً بخش‌هایی از آن علوم هم، به خودشان اختصاص دارد.

اگر مسئله را از چنین چارچوبی نگاه کنیم باید بگوییم که مدیریت رفتار سازمانی، چیز چندانی از خودش ندارد.

ین بحث‌ها از چه زمانی مطرح شده است؟
سالها پیش، دانشمندی به نام چستر بارنارد، با مطالعات و تحقیقات خود نشان داد که: «رفتار انسانها در محیط سازمان، با رفتار آنها خارج از محیط سازمان متفاوت است».

به عبارت دیگر بسیاری از ما در سازمانها، شخصیت و رفتار متفاوتی را از خود به نمایش می‌گذاریم. چستر بارنارد، همچنین تاکید داشت که در تحلیل رفتار انسانها در سازمان، نمی‌توان همه انگیزه‌های انسانها را در عوامل اقتصادی خلاصه کرد.

سرفصل های درس رفتار سازمانی و نگاه چستر بارنارد به آن

 

مدرس رفتار سازمانی 

 

دقیقاً چه موضوعاتی در رفتار سازمانی مطرح می‌شوند؟
می‌توان گفت که مدیریت رفتار سازمانی، همه‌ی مباحث خود را به سه دسته‌ی کلیدی تقسیم می‌کند: فردی / گروهی / سازمانی

مدیریت رفتار سازمانی و طبقه بندی رفتار انسانها در آن

احتمالاً الان با خودتان می‌گویید عملاً قسمت عمده‌ی چیزی که در مدیریت آموزش داده می‌شود، زیرمجموعه‌ی رفتار سازمانی است!

چنین حرفی اشتباه نیست.

مدرس رفتار سازمانی کیست؟

اما با توجه به اینکه ما در آینده قصد داریم راجع به بسیاری از آنها، با دقت بالا و جزییات زیاد صحبت کنیم، در بحث مبانی رفتار سازمانی صرفاً برخی از مطالب مقدماتی و عمومی را مطرح خواهیم کرد تا برای بحث‌ها و درس‌های تخصصی آماده شویم.

مدیریت رفتار سازمانی دقیقاً‌ برای چه کسانی مفید است؟

 

مدرس رفتار سازمانی 


لازم نیست مدیر باشیم یا دانشجوی مدیریت، تا به مباحث درس رفتار سازمانی نیازمند باشیم. هر کسی در هر مجموعه‌ای فعالیت می‌کند، لازم است با مبانی رفتار سازمانی آشنا باشد. بیرون آمدن از انزوای فردی و شروع زندگی اجتماعی، به معنی این است که نیاز به دانش رفتار سازمانی آغاز شده است.

کافی است نگاهی به سرفصل‌های درس رفتار سازمانی بیندازید. خواهید دید که حوزه‌های بسیار کاربردی متعدد و متنوعی در آن مطرح می‌شوند:

  انواع تصمیم گیری های انسانها: چه زمانی بر اساس عرف تصمیم می‌گیریم؟ چه زمانی منطق و چه زمانی احساس؟

 

نظرات دانشجویان راضی را حتما مشاهده فرمایید

مشاوره دیجیتال مارکتینگ مشاوره بازاریابی مشاوره فروش مشاوره بازاریابی مشاور مدیریت

 

مشاوره مدیریت مشاوره بازاریابی مشاوره دیجیتال مارکتینگ مشاوره فروش