اخبار

چگونه از هوش مصنوعی برای مقابله با سیلاب‌ها، آتش‌سوزی‌ها و گرمای شدید استفاده می‌کنیم

ابزار Cool Roofs ما از هوش مصنوعی و تصاویر هوایی برای تولید اندازه‌گیری‌های بازتاب خورشیدی سقف با وضوح بالا استفاده می‌کند.

این ابزارها و فناوری‌ها به جوامع در سراسر جهان کمک می‌کنند تا با اثرات تغییرات اقلیمی مقابله کنند.

از تجربه گرم‌ترین تابستان تاکنون تا مقابله با سیلاب‌ها و آتش‌سوزی‌های مکرر و ویران‌کننده، اثرات تغییرات اقلیمی از اینجا آمده و تمامی ما را تحت تأثیر قرار داده است – به خصوص جوامع آسیب‌پذیرتر. زمانی که شهرها و افراد در حال کار برای مقابله با اثرات تغییرات اقلیمی هستند، ما اعتقاد داریم که هوش مصنوعی می‌تواند نقشی تحول‌آفرین ایفا کند.

ما در حال کار بر روی ساختن راهکارهای بیشتری هستیم – مانند پیش‌بینی‌ها و پیش‌بینی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی ما – که اطلاعات عملی را ارائه می‌دهند تا افراد در امان بمانند و جوامع برای آینده برنامه‌ریزی کنند. در اینجا برخی از پیشرفت‌هایی که امروز در Sustainable with Google به اشتراک گذاشته‌ایم را می‌بینید.

پیش‌بینی سیلاب در مناطق بیشتر

سیلاب‌ها شایع‌ترین فاجعه طبیعی هستند و هر سال هزاران نفر را کشته می‌کنند و زندگی میلیون‌ها نفر را بهم می‌زنند. از سال 2018، تحقیقات گوگل در پروژه پیش‌بینی سیلاب ما در حال کار کردن است، که از هوش مصنوعی پیشرفته و تجزیه و تحلیل ژئوسپیشال برای ارائه اطلاعات سیلاب در زمان واقعی استفاده می‌کند تا جوامع و افراد را در مورد آمادگی و پاسخ به سیلاب‌های رودخانه‌ای مطلع کند. پیش‌بینی‌های سیلاب و تصویرسازی‌های واقعی ما در پلتفرم Flood Hub قابل دسترسی هستند و در بسیاری از موارد هم در جستجو و نقشه‌ها نیز وجود دارند.

به عنوان مثال، در ماه اوت، Flood Hub در ارائه اطلاعات به اداره واکنش اضطراری محلی شیلی نقش بسزایی ایفا کرد تا بتوانند هشدارهای تخلیه صادر کنند، جوامع را برای اتخاذ تدابیر پیشگیرانه آماده کنند و تأثیر سیلاب‌ها را کاهش دهند.

پیش‌بینی‌های سیل در پلتفرم Flood Hub ما برای بیش از 80 کشور از جمله ایالات متحده و کانادا نمایش داده می‌شوند.

پیش‌بینی‌های سیل در پلتفرم Flood Hub ما برای بیش از 80 کشور از جمله ایالات متحده و کانادا نمایش داده می‌شوند.

امروز، ما اعلام می‌کنیم که پیش‌بینی سیلاب رودخانه‌ای را در Flood Hub به ایالات متحده و کانادا گسترش داده‌ایم و بیش از 800 مکان در کنار رودخانه‌ها را پوشش می‌دهد که بیش از 12 میلیون نفر در آنجا زندگی می‌کنند. با کمک هوش مصنوعی، ما امیدواریم که پیش‌بینی سیلاب را به هر کشوری برسانیم و نوع‌های بیشتری از سیلاب‌ها را پوشش دهیم و ادامه خواهیم داد تا با شرکت‌کنندگان ما در جوامع، دولت‌ها، دانشگاه‌ها و سازمان‌هایی مانند سازمان هواشناسی جهانی همکاری کنیم.
پیگیری مرزهای آتش سوزی و پیش‌بینی گسترش آتش‌سوزی هر چقدر آتش‌سوزی‌ها بیشتر تکراری شده‌اند،

ما در حال کار هستیم تا اطلاعاتی در مورد اینکه آتش‌سوزی‌ها کجا هستند را ارائه دهیم – و همچنین داریم بررسی می‌کنیم که چگونه هوش مصنوعی می‌تواند پیش‌بینی کند که آتش کجا گسترش خواهد یافت. در سال 2023، هشدارهای SOS ما اطلاعات به موقع درباره ایمنی به بیش از 30 میلیون نفر در مورد 120 واقعه آتش‌سوزی در سراسر جهان ارائه داده‌اند.

برای کمک به نقشه‌برداری مرزهای آتش‌سوزی، ردیاب مرز آتش‌سوزی ما از هوش مصنوعی و تصاویر ماهواره‌ای برای نقشه‌برداری آتش‌سوزی‌های بزرگ در زمان نزدیک به زمان واقعی استفاده می‌کند و هر 15 دقیقه بروزرسانی می‌شود. این در جستجوی گوگل و نقشه‌ها در مناطق آتش‌سوزی‌های آمریکا، کانادا، مکزیک و استرالیا قابل دسترسی است و ما در حال کار برای گسترش پوشش هستیم.

علاوه بر اینکه بدانیم که آتش‌سوزی‌ها در حال حاضر کجا وجود دارند، اطفائی‌ها نیاز دارند که پیش‌بینی کنند که آتش‌سوزی‌ها به کجا می‌روند و چگونه می‌توانند قبل از آغاز آتش‌سوزی‌ها، به طور مؤثری آن‌ها را مدیریت کنند. من خوشحالی می‌کنم که به اشتراک بگذارم که ما در حال همکاری با اداره جنگل‌های آمریکا هستیم تا بزرگترین به‌روزرسانی‌ها را به مدل گسترش آتش‌سوزی فعلی آنها در 50 سال گذشته ارائه دهیم.

این مدل از یادگیری ماشین (ML) برای مدل‌سازی دینامیک‌های آتش بیشتری استفاده می‌کند تا به مقامات مربوط به آتش کمک کند تا اطفائی‌ها را آموزش دهند، برنامه‌ریزی درمان‌های سوختی مؤثر را انجام دهند و در مقابل آتش‌سوزی‌های بزرگ را به صورت ایمن‌تر و مؤثرتر در میدان مبارزه دنبال کنند.
کمک به افراد و شهرها برای پاسخ به گرمای شدید

تیم تحقیقاتی گوگل از آزمایشگاه علم آتش نشانی خدمات جنگلی ایالات متحده بازدید می کند.

گرمای شدید همچنین بر سلامت عمومی تأثیر می‌گذارد و تعداد مرگ‌های مرتبط با گرما در حال افزایش است. ما امسال هشدارهای گرمای شدید راه‌اندازی کرده‌ایم، بنابراین وقتی افراد به دنبال اطلاعات در مورد گرمای شدید می‌گردند، جزئیات در مورد زمانی که پیش‌بینی می‌شود گرمابه شروع و پایان یابد، نکاتی در مورد نگهداری خنکی و مسائل مرتبط با سلامت از شبکه اطلاعات سلامت گرمای جهانی (GHHIN) را مشاهده می‌کنند. از زمان راه‌اندازی، ما در مورد گرمای شدید در بیش از 80 کشور اطلاعات ارائه داده‌ایم.

شهرها همچنین به دنبال راه‌هایی برای جلوگیری از “جزایر گرما” هستند که مناطق شهری هستند که به دلیل ساختارهایی مانند جاده‌ها و ساختمان‌ها که گرما را جذب و تابان می‌کنند، دمای بالاتری را تجربه می‌کنند. ابزار پوشش درختان ما، بخشی از پلتفرم مخصوص اطلاعات محیط زیست ما، هوش مصنوعی و تصاویر هوایی را ترکیب می‌کند تا نشان دهد که در کدام مناطق شهری مناطق سایه دار وجود دارند و به شهرها کمک کند تا بهتر بفهمند کجا باید بیشتر درخت بکارند تا گرما را کاهش دهند.

ابزار Cool Roofs ما از هوش مصنوعی و تصاویر هوایی برای تولید اندازه‌گیری‌های بازتاب خورشیدی سقف با وضوح بالا استفاده می‌کند.

ابزار Cool Roofs ما از هوش مصنوعی و تصاویر هوایی برای تولید اندازه‌گیری‌های بازتاب خورشیدی سقف با وضوح بالا استفاده می‌کند.

امروز، ما داده‌های پوشش درختان را به بیش از 2,000 شهر در سراسر جهان گسترش می‌دهیم. هدف ما این است که حتی شرکای بیشتر و شهرها به این اطلاعات دسترسی پیدا کرده و از این نکات بهره ببرند. به عنوان مثال، اخیراً با American Forests در ایالات متحده همکاری کرده‌ایم تا داده‌های پوشش درختان ما را در ابزار امتیاز تساوی درخت آن‌ها قرار دهیم و تضمین کنیم که درختان در شهرها به طور متساوی توزیع شوند. با این اطلاعات، حالا American Forests داده‌های پوشش درختان برای 260 میلیون نفر ارائه می‌دهد – تقریباً 80٪ از جمعیت ایالات متحده.

یکی دیگر از راه‌هایی که به کاهش جزایر گرما کمک می‌کنیم، ارائه اطلاعات در مورد سقف‌های با بازتاب – به نام “سقف‌های خنک”. ابزار سقف‌های خنک ما از هوش مصنوعی و تصاویر هوایی برای نقشه‌برداری انعکاس خورشیدی شهرها استفاده می‌کند، بنابراین برنامه‌ریزان شهری و دولت‌ها می‌توانند شناسایی کنند که کدام مناطق از پیاده‌سازی یک سقف خنک مانند سقف سفید بهره‌مندترند. این پایلوت در چهار شهر فعال است و در هفته‌های آینده به 11 شهر دیگر، از جمله نیویورک، نشویل و ملبورن گسترش خواهد یافت.

هوش مصنوعی (AI) از قبل نقش مهمی در مقابله با بحران آب و هوا داشته است. با پیشرفت تحقیقات ما در زمینه هوش مصنوعی، ما به جسارت و با مسئولیت به کمک به مقابله با اثرات تغییرات اقلیمی و کمک به بیشتر از مردم در سراسر جهان خواهیم پرداخت.

ترجمه سایت بهزاد حسین عباسی

منبع: blog.google.com

2 دیدگاه در “چگونه از هوش مصنوعی برای مقابله با سیلاب‌ها، آتش‌سوزی‌ها و گرمای شدید استفاده می‌کنیم

  1. راضیه منصوری گفت:

    درود،من تازه آشنا شدم فعلا برایم جالب بوده همین و بس

    1. behzad گفت:

      سلام و درود بسیار عالی همین که تونسته نظر شما رو جلب کنه یک قدم رو به جلو رفتین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *