اخبار

تا سال 2029 با هوش مصنوعی همه کار میشود انجام داد

بنیانگذار DeepMind: هوش مصنوعی تا سال 2029 قادر به اختراع، بازاریابی و اداره کسب و کارها خواهد بود

دنیای کسب و کار در پنج سال آینده با پیش‌بینی‌های مصطفی سلیمان، بنیانگذار DeepMind و مدیرعامل Inflection AI، شاهد تحولات شگرفی خواهد بود. وی در سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد، مدعی شد که یک سیستم هوش مصنوعی قادر خواهد بود تا قبل از سال 2030 وظیفه اختراع، تولید، بازاریابی و فروش یک محصول را برعهده بگیرد و به عبارتی، یک کسب و کار را به صورت مستقل اداره کند.

سلیمان گفت: «مطمئن هستم که در پنج سال آینده، نه تنها این توانایی‌ها را خواهیم داشت، بلکه این توانایی‌ها به طور گسترده‌ای در و با قیمت بسیار ارزان، بالقوه حتی به صورت منبع باز، دسترس خواهند بود.»

سلیمان از توصیف سیستم هوش مصنوعی توانمند به عنوان هوش مصنوعی عمومی (AGI) خودداری کرد و این اصطلاح را مبهم و نامشخص خواند. در عوض، او بر این باور است که محققان باید بر کاربردهای عملی فناوری هوش مصنوعی تمرکز کنند. وی همچنین پیش‌تر در کتاب خود «The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century’s Greatest Dilemma» بر ضرورت محدود کردن سیستم‌های هوش مصنوعی پیش از وقوع هرگونه مشکلی تاکید کرده بود.

سلیمان با اشاره به اهمیت دخالت دولت ایالات متحده در حوزه هوش مصنوعی، در سال گذشته به همراه مدیران ارشد شرکت‌های فناوری بزرگی نظیر OpenAI، Meta، Google و Amazon در جلسه‌ای با سنای آمریکا حضور یافت تا در مورد اقدامات احتمالی نظارتی در این زمینه بحث و تبادل نظر کنند. در این جلسه، هیچ اقدام اجرایی در راستای این موضوع اتخاذ نشد، اما سلیمان و سایر رهبران فناوری بر یک توافقنامه داوطلبانه مبنی بر اجتناب از ایجاد عمدی سیستم‌های هوش مصنوعی مضر، دست یافتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *