اخبار

استفاده از هوش مصنوعی در غربالگری سرطان سینه

استفاده از هوش مصنوعی سرطان سینه

هر ساله تقریباً 40 میلیون زن در ایالات متحده با استفاده از روشی به نام ماموگرافی به اسکرینینگ سرطان پستان می‌پردازند. برای برخی از افراد، این می‌تواند یک تجربه ناراحت‌کننده باشد؛ بسیاری از آنها باید روزها یا هفته‌ها منتظر بمانند تا یک رادیولوژیست تصویربرداری‌شان را بررسی کرده و نتایج اولیه اسکرینینگ را ارائه دهد. بین 10 تا 15 درصد از زنان باید برای ویزیت دوم برگردند و قبل از دریافت ارزیابی تشخیصی نهایی، اسکن‌های بیشتری را انجام دهند که فرآیند را طولانی‌تر می‌کند.

گوگل هلث در همکاری با مرکز پزشکی نورث‌وسترن (Northwestern Medicine) در حال انجام یک مطالعه تحقیقاتی بالینی جدید است تا بررسی کند آیا مدل‌های هوش مصنوعی (AI) می‌توانند زمان تشخیص را کاهش دهند، فاصله ارزیابی را کمتر کنند و تجربه بیماران را بهبود ببخشند.

زنانی که تصمیم به شرکت در مطالعه می‌گیرند، ممکن است ماموگرام‌های خود را توسط یک مدل AI تحقیقی بررسی کنند که اسکن‌ها را برای بررسی فوری توسط یک رادیولوژیست نشان می‌دهد اگر احتمال بیشتری از سرطان پستان داشته باشند. اگر رادیولوژیست تعیین کند که نیاز به تصویربرداری دیگری دارند، زنان می‌توانند انتخاب کنند که این تصویربرداری را در همان روز انجام دهند. این مطالعه تا ارزیابی می‌کند که آیا این اولویت‌دهی می‌تواند مدت زمان انتظار زنان برای ارزیابی تشخیصی را کاهش دهد. زنانی که ماموگرام‌هایشان نشان داده نشود، همچنان تصاویرشان در بازه‌های زمانی معمول بررسی می‌شوند.

“من خلال این مطالعه، مرکز پزشکی نورث‌وسترن به ارائه مراقبت عالی که هر روز به بیمارانمان می‌دهیم، دست بزند. از طریق استفاده از هوش مصنوعی، ما امیدواریم که فرآیند تشخیص سرطان پستان را با شناسایی یافته‌های مشکوک در اسکرینینگ بیماران، قبل از استاندارد مراقبت، تسریع دهیم”، می‌گوید دکتر سارا فریدوالد، مدیر اصلی مطالعه و رئیس امور تصویربرداری پستان در مرکز پزشکی نورث‌وسترن و معاون امور تصویربرداری زنان در رادیولوژی دانشکده پزشکی فینبرگ دانشگاه نورث‌وسترن. “هر بیماری که در مطالعه شرکت می‌کند، همچنان تصاویر ماموگرام‌های خود را توسط یک رادیولوژیست تفسیر خواهد شد، اما هوش مصنوعی بیمارانی که به تصویربرداری اضافی نیاز دارند را نشان خواهد داد و اولویت خواهد داد، تسهیل در جریان مراقبت را به همراه خواهد داشت.”

این مطالعه تحقیقاتی با مرکز پزشکی نورث‌وسترن بر روی تحقیقات قبلی مبتنی است که ظرفیت مدل‌های هوش مصنوعی را نشان داده است که تصاویر ماموگرام‌های جمع‌آوری‌شده به صورت دی‌ایدنتیفایده و با دقتی مشابه یا بهتر از کلینیسین‌ها تجزیه و تحلیل کنند.

هوش مصنوعی ظرفیت بزرگی را نشان داده است که به بهبود نتایج مراقبت از سلامت کمک کند؛ چالش بعدی نشان دادن این است که چگونه هوش مصنوعی می‌تواند در دنیای واقعی به کار گرفته شود. در گوگل هلث، ما متعهد به همکاری با پزشکان، بیماران و دیگران برای بهره‌برداری از پیشرفت‌های تحقیقاتی هستیم و در نهایت بهبود و دسترسی به مراقبت بهتر را فراهم می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *